fb

 

 

W internetowym wydaniu gazety Dziennik Polski ukazał się artykuł dotyczący uruchomienia projektu mającego na celu zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza w związku z procesem spalania paliw stałych na terenie Naszej Gminy. Więcej informacji dostępnych jest w artykule umieszczonym poniżej:

"Rusza projekt mający ograniczyć emisję pyłów i gazów. Kto chce w nim uczestniczyć, musi złożyć deklarację do 20 stycznia. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w gminie Wieliczka, gdzie jest ponad 16 tys. dymiących palenisk (najwięcej w Małopolsce). Inwestycja będzie możliwa dzięki funduszom unijnym.

Wieliczka otrzyma na ograniczenie niskiej emisji 6 mln zł dotacji. Fundusze te wystarczą na wymianę ok. 350 starych urządzeń grzewczych. Zaplanowany na dwa lata projekt ma ruszyć najbliższej wiosny (po sezonie grzewczym). Mieszkańcy chcący wymienić piec z unijną dopłatą muszą zadeklarować to już teraz.

W tym projekcie nie ma dowolności w zakresie wyboru nowego źródła ciepła. Stary piec można wymienić tylko na gazowy lub na biomasę. Kto zdecyduje się na to, może otrzymać dofinansowanie w wysokości 350 zł za jeden kW mocy nowego źródła ogrzewania. Dopłata do wymiany paleniska nie może być jednak wyższa niż 8000 zł.

Będzie natomiast szansa na zwiększenie limitu dotacji - o 6 tys. zł - w przypadku konieczności montażu dodatkowej instalacji niezbędnej do funkcjonowania nowego urządzenia. Gorzej jeśli taka instalacja będzie warunkowana wykonaniem termomodernizacji budynku. Na takie inwestycje dopłat już nie przewidziano.

Ankiety, które muszą wypełnić mieszkańcy zainteresowani udziałem w programie, zawierają m.in. pytania o sposób ogrzewania domu - czy jest on wyposażony w piece kaflowe, czy w centralne ogrzewanie (rodzaj kotłów). Trzeba też określić, czego używamy do ogrzewania (bo wymianie podlegają tylko piece na paliwo stałe, opalone np. węglem czy drewnem) oraz zaznaczyć, na jakie nowe źródło energii chcemy wymienić obecne urządzenia.

Formularze ankiet są dostępne na stronie internetowej www.wieliczka.eu. Termin składania tych dokumentów w urzędzie (na dzienniku podawczym, ul. Powstania Warszawskiego 1), mija 20 stycznia. Dodatkowe informacje o projekcie można uzyskać u gminnego ekodoradcy urzędującego w siedzibie magistratu przy ul. Limanowskiego 32 (pokój nr 33, nr tel. 12 263-42-45.

Złożenie ankiety nie będzie jednoznaczne z zakwalifikowaniem do programu. Dokumenty te będą weryfikowane przez audytora wyznaczonego przez Urząd Marszałkowski w Krakowie, który podda budynek proponowany „do dotacji” tzw. ocenie energetycznej. Sprawdzi m.in., czy wymiana źródła ciepła w danym obiekcie może dać planowany efekt ekologiczny - w tym przypadku zmniejszenie emisji szkodliwych substancji co najmniej o 30 procent)."

Jolanta Białek / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ANKIETA

Szczegóły dotacji na wymianę starych kotłów grzewczych

 

JSN Yoyo template designed by JoomlaShine