fb

 

 

98 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj po raz kolejny stała się okazją do krzewienia patriotyzmu. Dla wielu z nas nie był to tylko dzień wolny od pracy, ale wspaniała okazja do wspólnych spotkań. Świadczą o tym zaplanowane na tą okoliczność liczne uroczystości, apele, składanie kwiatów pod pomnikami walczących o naszą wolność. Można też było uczestniczyć w marszach, biegach czy zawodach sportowych. 

W świętowanie tego ważnego dla Polaków dnia zaangażowała się także nasza lokalna społeczność. Podobnie jak w roku poprzednim, inicjatorem wspólnego spotkania była Szkoła Podstawowa w Grajowie, a gościnności swojej na tą okazję udzieliła OSP Grajów.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 patriotycznym fitnessem. Przez blisko dwie godziny wspólnych zajęć, prowadzonych przez Pana Adama Szostaka - nauczyciela wychowania fizycznego w naszej szkole, a także profesjonalnego instruktora fitness uczestnicy wzmacniali formę.

Druga odsłona obchodów Święta Odzyskania Niepodległości rozpoczęła się o godzinie 18:00. W pierwszej części wieczornicy przebiegającej pod hasłem „Kocham Cię, Polsko!” uczniowie przybliżyli zgromadzonym dzieje naszego kraju, począwszy od III rozbioru w 1795 roku wiążącego się z całkowitą utratą wolności, przez kolejne zrywy narodowościowe w walce o jej odzyskanie. Historyczne wspomnienia nie zatrzymały się na dacie 11 listopada 1918 roku, gdyż przez kolejne dekady, aż do 1989 roku przyszło Polakom walczyć o całkowitą niepodległość. Wspominane wydarzenia przeplatane były wspólnym odśpiewaniem charakterystycznych dla danych okresów utworów. Nie zabrało tak oczywistych dzieł jak "Mazurek Dąbrowskiego" czy "Rota", pieśni takich jak m.in. "Wojenko, wojenko", "Przybyli ułani", "Warczą karabiny", "Pierwsza kadrowa", "Rozkwitały paki białych róż", "Ułani ułani", "Pobór na dziewczynki" czy też utworu "Mury".
Druga część imprezy formułą nawiązywała do telewizyjnego programu rozgrywkowego. W naszej lokalnej wersji widowiska "Kocham Cię Polsko!" zmierzyły się 4 drużyny – w skład 3 wchodzili uczniowie i rodzice z klas IV, V i VI. Czwartą drużynę stanowili nauczyciele i przedstawicielka Rady Rodziców. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością historii, języka, kuchni polskiej oraz znanych Polaków. W przerwach pomiędzy kolejnymi rundami swoje umiejętności wokalne i taneczne - rosnące z każdym występem - zaprezentowała dziecięca grupa Zespołu Pieśni i Tańca "Pogórze Wielickie". Do wyłonienia zwycięzców turnieju potrzebna była dogrywka, w której drużyny odpowiadały na pytania dotyczące przysłów i muzyki polskiej. Zwyciężyła drużyna klasy V. Gratulacje!!!
Przygotowanie akademii powierzono Pani Grażynie Paszt, turniej prowadziła Pani Klaudia (bardzo profesjonalnie, co należy podkreślić) wolontariuszka działająca w naszej szkole. Obydwu Paniom bardzo dziękujemy.

Brawa na zakończenie wieczornicy oraz prowadzone później dyskusje oznaczały, że zaproponowana forma uczczenia tak ważnego dla Polaków święta była jak najbardziej trafna. Wszystkim uczestnikom tego spotkania bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
 
"Kochajcie ojczystą ziemię.
Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu.
Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom,
którym trzeba służyć całym swoim życiem"

  

JSN Yoyo template designed by JoomlaShine