fb

 

 

99 Rocznica Odzyskania Niepodległości w całym kraju świętowana była na wiele sposobów. Począwszy od bardzo uroczystych pochodów, nabożeństw, parad wojskowych, koncertów czy składania kwiatów po bardziej kameralne inicjatywy - mające również na celu uczczenie Narodowego Święta Niepodległości – takie jak pikniki, biegi, wysyłanie pocztówek czy też zawody sportowe.

Podobnie jak w latach poprzednich również nasza lokalna społeczność włączyła się w świętowanie tego ważnego dla Polaków święta. Pierwszym elementem był patriotyczny fitness, gdzie przez dwie godzinny wspólnych zajęć, prowadzonych przez Pana Adama Szostaka - nauczyciela wychowania fizycznego w naszej szkole, a także profesjonalnego instruktora fitness uczestnicy pracowali nad poprawą swojej formy fizycznej.
Kolejnym akcentem celebracji święta 11 listopada była Wieczernica, którą z inicjatywy Dyrekcji, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. s. E. Podoskiej w Grajowie zorganizowano w kościele parafialnym w Raciborsku. Podzielona została ona na dwie części. Od krótkiego wystąpienia Pana Dyrektora Lucjana Rówińskiego wprowadzającego w uroczysty nastrój rozpoczął się pierwszy akt, w którym uczniowie wraz z zgromadzonymi zaśpiewali pieśni patriotyczne charakterystyczne dla okresu walk o niepodległość i formowania się na nowo państwa polskiego. Po wspólnym odśpiewaniu pieśni uczniowie zaprezentowali przygotowany wraz z nauczycielami montaż słowno-muzyczny. Uczniowie przybliżyli zgromadzonym burzliwe losy naszego kraju w walce o tak upragnioną niepodległość - począwszy od III rozbioru w 1795 roku wiążącego się z całkowitą utratą suwerenności, przez kolejne zrywy narodowościowe w walce o jej odzyskanie. Historyczne wspomnienia nie zatrzymały się na dacie 11 listopada 1918 roku, gdyż przez kolejne dekady, aż do 1989 roku przyszło Polakom walczyć o całkowitą i tak wyczekiwaną wolność. Przy każdym z wspomnianych wydarzeń uczniowie zaprezentowali charakterystyczne dla tego okresu pieśń, utwór poetycki czy też archiwalne materiały radiowe przy akompaniamencie profesjonalnych muzyków. Za ogrom włożonej pracy i niezwykłą formę przekazu uczniowie zostali nagrodzeni brawami na stojąco. Na zakończenie Wieczornicy, krótkie podsumowanie wygłosił Ksiądz Proboszcz, który również docenił zaangażowanie uczniów. 

"Rzadko na moich wargach –
Niech dziś to warga ma wyzna –
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz: Ojczyzna."


 

JSN Yoyo template designed by JoomlaShine