Pierwszy raz w swojej historii w Sołectwie Grajów odbyły się Dożynki Gminne, których Gospodarzem był Burmistrz M i G Wieliczka Pan Artur Kozioł. Tegoroczne Święto plonów zostało połączone z tradycyjnie organizowanym w naszej miejscowości Świętem Chleba. Uroczystości odbyły się w dniu 4 września 2016, towarzyszyła im wspaniała aura i atmosfera.
Współorganizatorami dożynek ze strony naszej miejscowości była: Rada Sołecka oraz OSP Grajów.Zachęcamy do przeczytania (jeśli jeszcze ktoś tego nie zrobił :)) relacji z tego wydarzenia, która ukazała się na stronie www. wieliczka.eu:
A działo się to tak..."Barwny i rozśpiewany korowód dożynkowy, tradycyjne obrzędy ludowe, degustacja świeżo pieczonego chleba i innych smakołyków, a także wspaniały pokaz sztucznych ogni i urozmaicone występy artystyczne – to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie 4 września wzięli udział w Dożynkach Gminnych w Grajowie.
Tradycyjne święto plonów, nieodłącznie związane z życiem polskiej wsi, rozpoczęło się Mszą Świętą dziękczynną w kościele p.w. NMP Królowej Polski w Raciborsku, podczas której ksiądz proboszcz Kazimierz Kubik poświęcił 16 wieńców dożynkowych, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z następujących miejscowości: Brzegi, Byszyce, Janowice, Podstolice, Chorągwica, Gorzków, Grabie, Jankówka, Kokotów, Koźmice Wielkie, Mała Wieś, Pawlikowice, Sygneczów, Węgrzce Wielkie, Mietniów.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu przy budynku OSP w Grajowie. Orkiestra Dęta „Hejnał” z Byszyc przygrywała ze sceny, a prowadzący – Magdalena Golonka oraz Angelika Starzec przywitały gospodarza dożynek – burmistrza Artura Kozioła oraz licznie przybyłych mieszkańców oraz gości, m. in.: Rzecznika Prasowego Rządu Rafała Bochenka, Poseł na Sejm RP Urszulę Rusecką, wicestarostę wielickiego Łukasza Sadkiewicza, wiceburmistrzów Wieliczki – Rafała Ślęczkę oraz Piotra Krupę, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wieliczce Tadeusza Lurańca oraz radnych powiatowych i gminnych, sołtysów Gminy Wieliczka oraz przedstawicieli zarządów osiedli.
Tradycyjny obrzęd dożynkowy poprowadził Zespół Pieśni i Tańca "Pogórze Wielickie". Jego członkowie wykonali obrzędowe pieśni i na ręce starostów dożynek – Państwa Agnieszki i Wojciecha Mików – przekazali bochen świeżego, pachnącego chleba – symbolu urodzaju, dostatku i szacunku. Starostowie zaś oddali chleb gospodarzowi uroczystości, który trzymając go w rękach, powiedział:
Dobrze zapamiętałem niezwykły moment, kiedy podczas spotkania z młodzieżą całego świata na Campus Misericordiae Papież Franciszek przybył do Domu Miłosierdzia w Brzegach. Wtedy Panie z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich poczęstowały go swoim chlebem i wiecie, co powiedział ”Dobry!” I to było najważniejsze słowo, że nasz chleb jest dobry. A potem zabrał go ze sobą do Watykanu.(...)
To dla nas niezwykły zaszczyt, że chleb przygotowany właśnie tutaj, na wielickiej ziemi, docenił sam Ojciec Święty. Dzisiaj, kiedy w każdym sklepie z łatwością możemy dostać chleb, nie rozumiemy, że może go zabraknąć i często nie szanujemy tego daru, a przecież powinniśmy dziękować za to, że mamy go pod dostatkiem.
W części artystycznej na scenie zatańczył również Zespół Pieśni i Tańca "Sułkowianie". Tańce przedwojennej Warszawy w ich wykonaniu spotkały się z ogromnym entuzjazmem. Kolejnym punktem programu był koncert Roksany Sadowskiej wraz z zespołem, natomiast miłośnicy sportowych akrobacji mogli podziwiać pokaz gimnastyczny grupy SW Hussars.
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Mietniowa, Sułkowa, Janowic, Byszyc, Podstolic, Chorągwicy, Jankówki, Małej Wsi, Węgrzc Wielkich, Lednicy Górnej oraz Czarnochowic przygotowały dla wszystkich przybyłych regionalne potrawy. Stoły uginały się od pachnących i pięknie wyglądających swojskich dań, które zaspokoiłyby najbardziej wymagające nawet podniebienia Najmłodsi chętnie korzystali z wesołego miasteczka przygotowanego specjalnie na ten dzień, mogli również przejechać się na kucyku, albo fantazyjnie zapleść kolorowe warkocze przy pomocy wolontariuszy z Wielickiego Klubu Wolontariusza.
Po części oficjalnej nadszedł czas na pokaz fajerwerków oraz zabawę z zespołem Exclusive Djs. Najwytrwalsi tańczyli i biesiadowali do późnych godzin wieczornych.
Wydarzenie było współorganizowane i współfinansowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Powiatu Wielickiego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Organizatorzy: Miasto i Gmina Wieliczka, Sołectwo Grajów, OSP Grajów
Partnerzy: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Powiatu Wielickiego, Powiat Wielicki, Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne "Solne Miasto" w Wieliczce."
W imieniu pani Sołtys Anny Cygan oraz Radnego Gminy pana Jana Kubasa dziękujemy Burmistrzowi panu Arturowi Koziołowi za wybór Sołectwa Grajów na współorganizatora tegorocznego Święta Plonów, zaproszonym gościom za przybycie, mieszkańcom Grajowa i okolicznych Sołectw za udział w tym szczególnym dla naszej społeczności wydarzeniu.
Dziękujemy organizatorom oraz osobom zaangażowanym przy przygotowaniu tego wyjątkowego święta za owocną współpracę.
Rada Sołecka
Fotogaleria z uroczystości dostępną na fb Miasta i Gminy Wieliczka można zobaczyć klikając TUTAJ-cz.1, TUTAJ-cz.2, TUTAJ-cz.3.
Fotogaleria z uroczystości dostępną na fb portalu WieliczkaCity.pl można zobaczyć klikając TUTAJ.
Fotogaleria z uroczystości dostępną na fb OSP Grajów można zobaczyć klikając TUTAJ.
fot.: K. Nosal/ A. Nosal
- Szczegóły
- Utworzono: 20 wrzesień 2016