Czynnych kopalni we Francji już nie ma. Pozostały zabytkowe węgla, soli, boksytu. Również i tam górnicy za swoją patronkę przyjęli św. Barbarę, ale nie znają Skarbnika. Tym razem podczas warsztatów polsko-francuskich rozmawiano o pracy górnika, jego ubiorze galowym i roboczym, kopalniach i przysłowiach związanych z zawodem górniczym.
Dzieci - uczestnicy warsztatów, które się odbyły 23 kwietnia w Grajowie, uczyły się rozpoznawać górnika po stroju, próbowały złożyć pocięte przysłowia, kolorowały górnika ("mineur").
Podczas kolejnych warsztatów, które odbędą się w maju, odbędzie się degustacja potraw francuskich.
Kinga Krasoń-Pilch i Dominique Ponthus
Kilka ciekawostek o kopalniach we Francji:
• Ostatnia kopalnia węgla we Francji, w La Houve w Lotaryngii, została zamknięta w 2004 roku.
• Największą i najbardziej znaną kopalnią węgla była kopalnia w Saint-Étienne, gdzie wydobywano 43 proc. węgla we Francji. Ostatni szyb zamknięto w 1983 roku, a Saint-Étienne wzbogaciło się o jedno z najwspanialszych muzeów górnictwa w Europie.
• Kopalnia soli Salins-les-Bains, położona na wschodzie Francji w regionie Franche-Comté została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
• We Francji mieszka ponad milion osób pochodzenia polskiego, głównie w Nord-Pas-de-Calais w okolicach Lille, Lens i Valenciennes. Są to przede wszystkim potomkowie Polaków, którzy przyjechali pracować tu w kopalniach węgla.
• Francja posiada również kopalnie złota i diamentów – jedna jest w Gujanie Francuskiej leżącej w północno-wschodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Atlantyckim, w Saint-Elie. Gujana Francuska to zamorski departament Francji. Walutą pieniężną jest tam Euro, zaś językiem urzędowym język francuski. Tubylcy porozumiewają się między sobą językiem lokalnym, kreolskim. Rdzenni mieszkańcy są w większości ciemnoskórzy.
• Francja posiada kopalnie uranu w Nigrze, w Afryce.
- Szczegóły
- Utworzono: 25 kwiecień 2016