fb

 

 

W czwartek w remizie OSP Grajów odbyły się warsztaty dla dzieci i rodziców zachęcające do wspólnego przygotowania palm. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem "Wielkanoce Zwyczaje" w wykonaniu dzieci z klasy I. W trakcie warsztatów uczestnicy wykonali palmy, które wczoraj podczas nabożeństwa mszy św. zostały poświęcone.

Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli rozpoczynającej liturgię okresu Wielkanocy, zwanej z tego powodu Niedzielą Palmową. Sama w sobie Niedziela Palmowa jest upamiętnieniem przyjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kiedy został powitany przez tłum rzucający mu liście palmowe pod nogi. W tym dniu w wielu miejscowościach uroczystościom poświecenia towarzyszą barwne procesje, na których można podziwiać przyniesione do poświęcenia palmy. Procesje te już w IV w. obchodzili chrześcijanie w Jerozolimie, a później, w V i VI w., przyjęły się także w Kościele zachodnim, sam zaś zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI w.

Szczególnie widowiskowe palmy tworzy się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse, oraz w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i Rabce, gdzie, co roku organizowane są konkursy na najdłuższą i najładniejszą palmę wielkanocną. Do wykonania tradycyjnej plamy wielkanocnej wykorzystuje się przede wszystkim gałązki wierzbowe (tzw. bazie kotki), bukszpan, borówkę, gałązki drzewek iglastych (m.in. cis, tuje), widłaki, brzozowe gałązki, zasuszone kwiaty, trawy, zboża, liście palm, gałązki dekoracyjnych krzewów np. forsycji, barwinek, a czasem nawet gałązki malin i porzeczek. Używa się także żywych kwiatów bądź też wykonuje się je z bibuły. Bibułowe kwiaty i tasiemki, to jeden z podstawowych elementów tradycyjnych, a zarazem barwnych palm wielkanocnych.
Zastosowanie gałązek wierzby ma symbolizować odradzające się życie, zmartwychwstanie. Nieśmiertelność duszy symbolizują także rośliny zimozielone. Barwne akcenty mają podkreślić radość z faktu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a także nadejścia wiosny, odrodzenia. W tradycji ludowej są symbolem sił witalnych przyrody - corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.

W Wielką Sobotę palmy złożone podczas poświęcenia przed ołtarzem są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w Środę Popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem. Natomiast poświęcone palmy tradycyjnie powinny zostać przechowane przez wiernych do następnego roku. Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń:
- palma zatknięta za świętym obrazem, umieszczona nad drzwiami czy na parapecie okna miała chronić m.in. przed pożarem i powodzią, a domowników i żywy inwentarz – przed chorobami,
- połykanie bazi ma zapobiegać bólom gardła i głowy, a sproszkowane "kotki" dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą,
- bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj,
- krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami,
- poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem,
- poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem,
- dotkniecie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie,
- wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie,
- piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.

żródło:
ŚwiatKwiatów.pl
wikipedia.pl
fokus.tv
Szkoła Podstawowa im. s. Emilii Podoskiej w Grajowie
własne

 

JSN Yoyo template designed by JoomlaShine