fb

 

 

Tradycyjnie w połowie sierpnia mieszkańcy Grajowa i okolicznych miejscowości spotkali się na Święcie Chleba. Tegoroczne uroczystości odbyły się 15 sierpnia. Pogoda dopisała, mieszkańcy częstowali się chlebem ze swojskim smalcem, a dzieci bawiły się na przygotowanych dla nich m.in. dmuchanym zamku czy trampolinie. Gospodarzami imprezy byli Rada Sołecka oraz  OSP Grajów.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, która odbyła się w parafialnym kościele NMP Królowej Polski w Raciborsku. Część artystyczna prowadzona była już przed strażnicą w Grajowie. Wystąpiła grupa dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca „Pogórze Wielickie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Raciborsko”. Rada Rodziców ze szkoły podstawowej w Grajowie przygotowała atrakcje dla najmłodszych – skręcanie balonów i malowanie twarzy, a także ciasto i lemoniadę dla spragnionych. Dorośli bardziej smakowali w chlebie ze smalcem i pieczonych kiełbaskach. Imprezę do nocy prowadził DJ Krzywy.

Podczas uroczystości obecni byli reprezentanci gminy (m.in. Rafał Ślęczka – Zastępca Burmistrza Wieliczki ds. Społecznych, Tadeusz Luraniec – Przewodniczący Rady Miejskiej, Agnieszka Szczepaniak – dyr. CKiT, Jan Kubas – radny miejski), sołectwa (sołtys Anna Cygan oraz rada sołecka) i mieszkańcy Grajowa oraz innych miejscowości.

Święto Chleba jest w Grajowie uroczyście obchodzone od 5 lat. Spotykając się, smakując  chleb, dziękując za plony, nawiązujemy do średniowiecznej tradycji polskiej, kiedy zaczęły powstawać pierwsze piekarskie rzemiosła, ale również do chrześcijańskiej symboliki chleba, który był związany z Betlejem i oznaczał „Dom chleba”.

Łamanie się chlebem symbolizuje wspólnotę z innymi ludźmi, przyjaźń i zaufanie. Obfitość chleba symbolicznie oznacza błogosławieństwo Boga, czyli to, co dla nas jest tak ważne: bezpieczeństwo i  dobrobyt.Chleb stał się więc z czasem symbolem wszystkiego, co wartościowe.

Poniżej zdjęcia z imprezy autorstwa Agnieszki Rogalskiej
JSN Yoyo template designed by JoomlaShine