fb

 

 

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory samorządowe, podczas których Polacy wybiorą wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych gmin (miast), powiatów i sejmików województw. Oto kilka najważniejszych informacji odnośnie tego jak oddać głos w wyborach:

1. Głosować mogą osoby pełnoletnie, które mają pełnię praw publicznych i wpisane są do stałego rejestru wyborców. Prawo to mają zarówno osoby z polskim obywatelstwem, jak i obywatele Unii Europejskiej bez polskiego paszportu, którzy stale mieszkają w Polsce. Ci drudzy mogą jednak uczestniczyć wyłącznie w wyborach na szczeblu gminnym: do rad gmin, na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Liczba osób uprawnionych do głosowania w naszym Sołectwie to 731 wyborców.

2. Lokal wyborczy w naszej miejscowości zlokalizowany będzie w Szkole Podstawowej im. s. Emilii Podoskiej i tak jak w całym kraju otwarty będzie w godzinach od 7:00 do 21:00.

3. Wybory samorządowe to cztery głosowania, czyli cztery osobne karty z listami. W wyborach do Rady Gminy (karta zawiera nazwiska kandydatów na szarym tle), Rady Powiatu (karta zawiera nazwiska kandydatów na żółtym tle), Sejmiku Wojewódzkiego (karta zawiera nazwiska kandydatów na niebieskim tle) głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak "X" (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Natomiast podczas wyboru na urząd Burmistrza głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" na karcie (karta zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle) do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Lista kandydatów na Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka

Lista kandydatów do Rady Miejskiej w Wieliczce z okręgu nr 2 do którego należy Grajów

Lista kandydatów do Rady Powiatu Wielickiego z okręgu nr 4 do którego należy Gmina Wieliczka

Lista kandydatów do Sejmiku Województwa Małopolskiego z okręgu nr 2 do którego należy Powiat Wielicki

Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

źródło:
Państwowa Komisja Wyborcza

 

JSN Yoyo template designed by JoomlaShine