Status przepisów o publicznym transporcie zbiorowym na przestrzeni ostatnich 10 lat ulegał znacznym korektom. 16 grudnia 2010 r. Sejm przyjął ustawę o publicznym transporcie zbiorowym, stanowiącej implementację rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (nr 1370/2007(WE)) z dnia 23 października 2007 r., a dotyczącego usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego. Nowa ustawa o transporcie zbiorowym zmieniająca zasady funkcjonowania rynku przewozów drogowych miała wejść w życie od 1 stycznia 2017 r., jednak 21 lipca 2016 r. Sejm uchwalił nowelizację tej ustawy, której głównymi założeniem było przesunięcie o rok terminu wejścia przepisów w życie. Miało to umożliwić samorządom wywiązanie się z zadań w zakresie organizowania publicznego transportu zbiorowego oraz wyeliminować ryzyko utraty przez pasażerów dostępu do ulgowych biletów. Być może ustawa przybierze całkiem nowy kształt, gdyż Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skierowało do prac Rady Ministrów projekt ustawy (więcej TUTAJ) o publicznym transporcie zbiorowym, który w istocie wywraca założenia dotychczas proponowanych przepisów. Zespół powołany do opracowania nowego projektu obecnie jest na etapie konsultacji jego założeń z przedstawicielami organizacji zrzeszających przewoźników drogowych i stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego (więcej TUTAJ i TUTAJ).
Nie czekając na efekt końcowych prac Rada Miejska w Wieliczce uchwaliła „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego na obszarze Gminy Wieliczka”(więcej TUTAJ), który w połowie stycznia b.r. wszedł w życie. Jest to plan transportowy opracowywany na przestrzeni ostatnich lat, który swoimi rozwiązaniami wpisuje się w strategię rozwoju gminy oraz bazuje na rozstrzygnięciach strategicznych określonych w dokumentach rządowych i wojewódzkich.
Co istotne z punktu widzenia mieszkańców naszego sołectwa jedna z linii komunikacyjnych zdefiniowanych w tym planie prowadzić ma przez Grajów. Trasa Autobusowej Linii Dowozowej określonej w planie jako U-A-SKA13 ma odpowiadać trasie linii R1 (po planowanych od marca br. „wydłużeniach”). Przebiegać ma ona w ciągu dróg Wieliczka Rynek – ul. Słowackiego – ul. Chopina – ul. Lednicka – Rożnowa – Pawlikowice – Raciborsko – Grajów.
Co może zmienić uruchomienie nowej linii w dotychczasowej komunikacji w Grajowie? Jak sama nazwa wskazuje - będzie to przede wszystkim linia służąca dostani się pasażerów do punktu przesiadkowego i dalszej podróży koleją do Krakowa. Przedłużenie trasy autobusu R1 jest reakcją urzędników gminnych na prośby mieszkańców Grajowa o tę formę transportu publicznego w naszym sołectwie. Oprócz głosów zadowolenia pojawiły się też obawy mieszkańców o to, co stanie się z dotychczasową komunikacją publiczną organizowaną przez firmę E-BUS. Czy trasa R1 przebiegająca przez centrum Grajowa nie spowoduje spadku rentowności usług oferowanych przez przewoźnika komercyjnego?
Autobus kolejowy nie musi być zagrożeniem dla dotychczasowego transportu, lecz jego uzupełnieniem. Tymczasem na obecną chwilę więcej pojawia się wątpliwości niż nadziei. Trasy przejazdu do Wieliczki obydwu linii pokrywają się tylko na obszarze Grajowa i następnie spotykają się w Rożnowej. Mieszkańcy Grajowa z pewnością bardziej związani są instytucjonalnie i społecznie z Chorągwicą i Mietniowem niż Raciborskiem. Pasażerowie chcący dostać się np. do ośrodka zdrowia czy apteki w Chorągwicy, świetlicy środowiskowej, przedszkola, czy szkoły w Mietniowie - nadal wybiorą bus. Po drugie – dla osób chcących dostać się na stację kolejową, liczy się również czas przejazdu, a ten ze względu na wyznaczoną trasę R1, jest dwukrotnie dłuższy niż byłby i jest w przypadku przejazdu przez Chorągwice i Mietniów. Z kolei dla osób chcących dostać się bezpośrednio do Krakowa w rejon ulic Wielicka – Kamińskiego – Konopnicka – Aleje wydłużenie trasy R1 do Grajowa, a przez to możliwość zamknięcia linii komercyjnej E-BUS, może się wiązać z koniecznością przesiadek (a rozkład jazdy linii kolejowej nie jest zintegrowany z rozkładem linii aglomeracyjnych).
Z usług autobusu R1 skorzystają zapewne pasażerowie udający się w inne miejsca Krakowa (dzięki możliwości połączenia autobusu kolejowego z pociągiem, a następnie z autobusem czy tramwajem miejskim). Spowodować to powinno także przypływ nowych klientów, którzy do tej pory przy przemieszczaniu się do Krakowa, korzystali z transportu prywatnego.
„Porzucenie” samochodów na rzecz dobrze zorganizowanego transportu publicznego to jeden z głównych celów działania na najbliższe lata zarówno urzędu marszałkowskiego jaki i wielickiego magistratu. Na rozwój lokalnej komunikacji w ramach tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych (zit) Wieliczka w obecnym roku z funduszy unijnych ma uzyskać blisko 17 mln zł. Gmina zamierza zagospodarować te pieniądze na zakup autobusów hybrydowych, utrzymanie obecnych linii i utworzenie kolejnych (określonych w planie transporotowym) a także budowę centrów przesiadkowych. Planowane jest również utworzenie gminnej spółki transportowej. Obecnie transport kolejowymi autobusami odbywa się na podstawie umowy pomiędzy wielickim magistratem a Kolejami Małopolskimi – spółki należącej do Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego. Koleje jako organizator transportu dowozowego zlecają przewóz pasażerów autobusami firmie KrakTransRem będącej spółką-córką krakowskiego MPK.
W przypadku przedłużenia linii R1, rozkład jazdy nie ulegnie zapewne wielkim modyfikacjom i będzie dostosowany do rozkładu pociągu według zasady przyjazd na dworzec 15 minut przed odjazdem pociągu i wyruszenie na trasę 10 minut po przybyciu na dworzec kolei. Czas trwania podróży będzie zapewne wynosił 20-22 minut, co oznacza że odjazd z przystanka Grajów-pętla będzie w zakresie od pełnej godziny do 5 minut po niej. Przy zachowaniu obecnego rozkładu jazdy przewoźnika prywatnego cześć kursów w tygodniu a także większość weekendowych pokrywała by się. Rozwiązaniem godzącym interesy obydwu stron wydaje się ułożenie rozkładów tak, aby w jak najlepszym stopniu się przeplatały, a nie nanosiły na siebie. Dzięki temu ochronią się przed niepotrzebnymi stratami. Innym rozwiązaniem mogłoby być zwiększenie przez E-BUS przejazdów do/z Krakowa – wtedy ofert obydwu linii byłyby skierowane częściowo do różnych grup odbiorców.
Kolejnym ważnym elementem po rozkładzie jazdy, który wpłynie na ostateczny kształt komunikacji publicznej w Grajowie, będzie finalna wersja nowelizacji wcześniej wymienionej w tekście ustawy o transporcie zbiorowym. Dotychczas przedstawiono jej dwie odmienne wersje - pierwotna z 2010 roku większe pole kształtowania transportu publicznego dawała samorządom, natomiast zaproponowana w 2016 roku nowelizacja znacząco przychylała się w stronę przewoźników komercyjnych. Elementem ujętym w tych dokumentach a ważnym dla dużej grupy pasażerów są zasady, na jakich miałyby obowiązywać ulgi ustawowe. Należy mieć nadzieje, że parlamentarzyści wsłuchają się w głosy organizacji zrzeszających przewoźników drogowych i stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego i podejmą decyzje kompromisowe i zadowalające obydwie strony. A to pośrednio przełoży się na poprawę komunikacji publicznej w naszym sołectwie.
foto:
Prywatna Strona Miłośnika Komunikacji Miejskiej i Szynowej
źródło:
własne
TransportPubliczny
- Szczegóły
- Utworzono: 21 luty 2017