fb

 

 

Zakończyły się prace związane z renowacją dwóch kamiennych kapliczek przydrożnych usytuowanych przy głównej drodze wiejskiej w Grajowie. Kapliczki ze względu na stopień degradacji wymagały pilnego przeprowadzenia pełnej konserwacji technicznej i estetycznej. Prace sfinansowane zostały ze środków gminnego Programu Ochrony Zabytkowych Kapliczek.

Pierwsza z nich to kapliczka św. Floriana z 1872 roku, ufundowana przez Stefana i Mariannę Kmiecików. Kamienna, polichromowana kapliczka usytuowana na trzykondygnacyjnym cokole o przekroju kwadratowym, zwężającym się ku górze - gdzie poziom drugi i trzeci zwieńczone są gzymsami. W najniższym poziomie na froncie widnie napis fundacyjny i data. W kondygnacji środkowej znajdują płytkie wnęki z płaskorzeźbami przedstawiającymi Chrystusa Bolesnego, św. Michała Archanioła, św. Walentego i św. Marcina. Na najwyższym poziomie, na froncie w głębokiej wnęce wykonano figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zaś po bokach i od tyłu płaskorzeźby, przedstawiające św. Annę z Marią, św. Idziego i św. Stefana. Na szczycie usytuowana jest figura św. Floriana.

Drugą z odresturowanych kapliczek poświęcona jest Matce Boskiej Niepokalanego Poczęcia z 1858 roku, również fundacji Stefana i Marianny Kmiecików. Usytuowana jest ona w środkowej części wsi (Przysiółek Depca). Kamienna, polichromowana, w formie kolumny o głowicy stylizowanej na koryncką, umiejscowiona jest na postumencie o przekroju kwadratowym, na dwustopniowym cokole. Na frontonie postumentu znajduje się napis fundacyjny i data, wyżej we wnęce płaskorzeźbiona scena upadku pod krzyżem. Na szczycie figura Matki Boskiej z metalowym nimbem. Kapliczka wymagała pilnych prac, gdyż po obfitych opadach w 2017 roku uległa znacznym zniszczeniom.

Prace wykonane przy w/w obiektach to min. wykonanie nowych, betonowych posadowień, na fundamentach ułożono izolację poziomą, oczyszczono i dezynfekowano powierzchnię kamienia, usunięto warstwy nieoryginalnych przemalowań, uzupełniono powierzchniowe ubytki form architektonicznej i rzeźbiarskiej, uczytelniono liternictwo, zaimpregnowano, scalono kolorystycznie uzupełnienia. Uporządkowano również teren wokół kapliczek.

Więcej szczegółowych informacji o budowie i historii kapliczek na terenie naszego Sołectwa dostępnych jest TUTAJ.

 

JSN Yoyo template designed by JoomlaShine