fb

 

 

Historia gry w piłkę nożną na terenie Grajowa sięga lat 60-tych XX wieku. W połowie latach 80-tych, powołano do życia Ludowy Zespół Sportowy Grajów, który jednak nigdy nie wystartował w rozgrywkach. Na moment udziału drużyny z Grajowa w rywalizacji ligowej należało poczekać aż do jesieni 2000 roku, gdy trampkarze założonego rok wcześniej Młodzieżowego Klubu Sportowego Grajpek zainaugurowali rozgrywki. Drużyna nie mając jeszcze własnego boiska, korzystała gościnnie z obiektu TS Wieliczanka Wieliczka. W związku z ciągle rosnącym zainteresowaniem młodzieży piłką nożną zrodził się pomysł budowy spełniającego wszystkie wymagania boiska sportowego na terenie Grajowa.


Z inicjatywy działaczy, przy wsparciu licznych sponsorów oraz ogromie społecznej pracy mieszkańców rozpoczęto z początkiem 2001 r. prace przy budowie płyty boiska. W dniu 1 września 2001 r. drużyna trampkarzy rozegrała swój pierwszy mecz na własnym boisku, które zostało uroczyście poświęcone i oddane do użytkowania. W roku 2002 do rywalizacji ligowej zgłoszono juniorów starszych, a w 2005 trampkarzy młodszych. Również w tym roku Klub, przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka oraz Urzędu Marszałkowskiego, pozyskał unijne środki na przebudowę płyty boiska oraz budowę budynku zaplecza socjalnego i sportowego o powierzchni 128 m2.

Jesienią 2006 roku zmodernizowany obiekt sportowy został uroczyście poświęcony i oddany do użytkowania, a do rywalizacji przystąpiła kolejna grupa - juniorów młodszych. Kolejne lata to ciągły rozwój i awanse drużyn działających w strukturach Klubu. Taka sytuacja trwała aż do końca pierwszej dekady XX wieku, kiedy rozpoczął się powolny etap upadku Klubu. W 2012 roku z rywalizacji wycofano drużyny młodzieżowe. Choć na poziome C klasy do rozgrywek przystąpiła drużyna seniorów, to rozegrała ona tylko 10 kolejek. Po raz ostatni ligowe zmagania na boisku w Grajowie oglądano w dniu 22 września 2012 roku.
 
Po okresie stagnacji i zaniedbań obiekt przejął UMiG Wieliczka, który z początkiem 2015 roku przekazał go Stowarzyszeniu MKF Solne Miasto Wieliczka. Od momentu przekazania zarówno sam budynek jak i płyta boiska przeszły gruntowną modernizację. Obecnie obiekt ma służyć przede wszystkim dzieciom ze Szkoły Podstawowej, natomiast docelowo planowane jest utworzenie akademii piłkarskiej w której jak przed laty swoje umiejętności będą mogły systematycznie rozwijać dzieci i młodzież z okolicznych miejscowości.



Literatura:
Czarnota-Bajorek A., Grajów 1330-2010
Raport o gminie Wiekiczka, osiagniecia w latach 2002-2006
www.mkfsolnemiasto.eu
facebook.com/mkf-solne-miasto-wieliczka

 

 

JSN Yoyo template designed by JoomlaShine