fb

 

 

Szlaki turystyczne w Polsce są wytyczane i znakowane przez wiele różnych instytucji i organizacji, wśród nich jest PTTK. Wśród pięciu szlaków wytyczonych i oznakowanych w Gminie Wieliczka dwa przebiegają przez Grajów. 

Szlak turystyki pieszej i rowerowej Wieliczka-Dobczyce (szlak żółty)
Z Wieliczki szlak wiedzie obok Zamku Żupnego, Kościoła św. Klemensa przez Rynek Górny do Kościoła św. Sebastiana i dalej przez Lednicę Górną, Chorągwicę, Dobranowice, Żakową, Hucisko, Rudnik, Dziekanowice i Przymiarki na Stary Rynek do Dobczyc. Prowadzi on turystę wzniesieniami o licznych, ciekawych punktach widokowych. Szlak posiada znaczne walory krajobrazowe.

Krakowski oddział PPTK proponuję też skróconą wersję powyższego szlaku do pieszych wędrówek.
Szlak pieszy Wieliczka-Hucisko (szlak żółty) długość 13 km
Szlak ten prowadzi nas z Wieliczki obok Zamku Żupnego i Kościoła św. Klemensa przez Rynek Górny do Kościoła św. Sebastiana a następnie poprzez Lednicę Górną, Chorągwicę, Dobranowice, aż do Huciska

Mapa z zaznaczonym odcinkiem szlaku Wieliczka – Hucisko przebiegającym przez teren Grajowa

 

Profil terenu dla szlaku pieszego Wieliczka - Hucisko

Szlak rowerowy Pogórze Wielickie - 23 km
Szlak ten ciągnie się od Wieliczki poprzez Siercza – Brzeziny – Pawlikowice - Koźmice Małe – Raciborsko – Grajów – Dobranowice – Sułów – Biskupice – Tomaszkowice – Lednica Górna – Lednica Dolna – Wieliczka. Punkty widokowe na tym szlaku znajdują się w miejscowościach Raciborsko, Pawlikowice, Biskupice, Tomaszkowice.

Pod czas wędrówki na trasie szlaku zobaczyć można: budynek byłej synagogi (Wieliczka ul. Wiejska), zabytkowy park wraz z zespołem dworski, który od końca XVI wieku do I połowy XVIII wieku, były posiadłością znanego rodu Lubomirskich a obecnie znajduję się tam klasztor Sióstr Urszulanek (Siercza), dwór wraz z fragmentem parku ze starymi drzewami (Pawlikowice), ślady dawnego parku oraz spichlerz i czworaki z XIX w. (Raciborsko), panoramę gór – Beskid Wyspowy, oraz Jeziora Dobczyckiego (Grajów, Dobranowice), zabytkowy kościół z historią sięgającą początków XIII w. (Biskupice), zabytkowy drewniany kościół św. Sebastiana (Wieliczka)

Mapa z zaznaczonym odcinkiem szlaku Pogórza Wielickiego przebiegającym przez teren Grajowa

 

Profil terenu dla szlaku rowerowego Pogórze Wielickie

Na stronie internetowej Grupy Bajkers (http://www.bajkers.com) można znaleźć opis jeszcze jednego, bardzo ciekawego szlaku rowerowego - szlaku Grobowego, który w założeniu twórców „powstał po to, aby przybliżyć rowerzystom bardziej lub mniej zapomniane mogiły Powiatu Wielickiego”.

Szlak rowerowy grobowy – 47 km
Szlak ten swój początek i koniec ma wielickim rynku. Natomiast podczas całej trasy podróżujemy przez Biskupice, Suchorabę, Krakuszowice, Liplas, Sławkowice, Grajów, Sierczę.
Opis całej trasy wraz z fotografiami dostępny jest pod adresem: http://www.bajkers.com/wycieczki/okolice-wieliczki/szlak-grobowy.html

Mapa z zaznaczonym odcinkiem szlaku grobowego przebiegającym przez teren Grajowa

 

Profil terenu dla szlaku grobowego


źródło:
http://www.wieliczka.eu 
Portal szlaków turystycznych Małopolski PTTK 
Portal szlaków turystycznych Małopolski PTTK - geoportal 
http://www.bajkers.com 

JSN Yoyo template designed by JoomlaShine