fb

 

 

W piłkę nożną na małych boiskach w Grajowie, grano już latach 60-tych XX wieku. Przekazy mieszkańców mówią o pierwszych grach, na wyznaczonych placach w różnych rejonach wsi.

Młodzieżowy Klub Futsalu Solne Miasto Wieliczka
prezes: Mariusz Leśniak
adres: Grajów 205, 32-020 Wieliczka
telefon:
www: mkfsolnemiasto.eu
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook: mkf-solne-miasto-wieliczka

W latach 80-tych, powołano do życia Ludowy Zespół Sportowy Grajów, który pomimo obiecujących wyników w spotkaniach kontrolnych z drużynami wyższych szczebli rozgrywkowych, nigdy nie wystartował w rozgrywkach.

W ostatnim 20-leciu XX wieku jedyną zorganizowana formą skupiającą zawodników był zespół, który istniał w strukturach szkoły podstawowej jako SKS (Szkolny Klub Sportowy), gdzie odnosił liczne sukcesy m.in.: zwycięstwo z 1988 roku w turnieju gminnym "Wakacje z piłką nożną " – finałowa wygrana 6:4 z KS Górnikiem Wieliczka.

Jednak dopiero końcowe lata XX wieku przyniosły udział grajowskiego zespołu w rozgrywkach ligowych. W 1998 roku drużyna wystąpiła w serii amatorskich turniejów futsalowych organizowanych w Krakowie przez Małopolskie TKKF. Zawodnicy, mieszkańcy a także przedsiębiorcy z terenu wsi 25 lipca 1999 roku na zebraniu podjęli decyzje o powołaniu do życia stowarzyszenia o nazwie Młodzieżowy Klub Sportowy „Grajpek” Grajów (przyjmując nazwę od głównego sponsora). W ramach klubu rozpoczęły funkcjonowanie dwie sekcje piłki nożnej: trawiastej i halowej. Drużyna futsalowa w rozgrywkach lokalnych (Krakowska Liga Futsalu) i ogólnopolskich (turnieje) odnosiła wiele sukcesów.

W 2003 roku jako beniaminek krakowskiej ekstraklasy futsalu zagrał w finale Pucharu Krakowa, gdzie po mocującym spotkaniu dopiero po rzutach karnych uległ Kupczykowi Kraków (2:2 , rz. k. 2:3). W kolejnej edycji Pucharu Polski w 2005 roku MKS okazał się już najlepszą drużyną, pokonując w półfinale Kupczyk 2:0, a w finale CK Browar 6:5. W rozgrywkach w Pucharze Wyzwolenia Śląska również dwukrotnie MKS występował w finale – w 2003 roku zwyciężył, natomiast w 2004 roku zajął II miejsce.

 

Jednak to rozgrywki o Młodzieżowe Mistrzostwo Polski przyniosły największe sukcesy w pierwszym 10-leciu XXI wieku. W grudniu 2003 roku drużyna występująca pod nazwą strategicznego sponsora „Baustal” zdobyła tytuł wicemistrzowski w kategorii wiekowej U-20, jedyną porażkę w turnieju finałowym odnosząc w finałowej potyczce z Clearexem Chorzów, po rzutach karnych w stosunku 12-11. W tamtych występach najlepszym piłkarzem mistrzostw ogłoszono Macieja Bębenka, który nagrodę przekazał kapitalnie grającemu Konradowi Cebuli, który nie mógł wystąpić w półfinale i finale z powodu kontuzji, której nabawił się w ćwierćfinale. Królem strzelców podczas tych mistrzostw został także zawodnik reprezentujący barwy Baustalu - Marcin Pituła.

W kolejnych mistrzostwach zespół z Grajowa powtórzył sukces, gdzie również dotarł do finału w którym uległ Radanowi Gliwice 3-1.Najlepszym zawodnikiem tej imprezy wybrano Macieja Bębenka, a trofeum dla najlepszego bramkarza odebrał jego kolega klubowy - Jan Zachariasz. Dobra dyspozycja wymienionych zawodników w opisanych turniejach zaowocowała powołaniami do młodzieżowej kadry Polski. W której jak się później okazało Konrad i Maciej byli wyróżniającymi się zawodnikami. Konrad Cebula wystąpił również w meczu pierwszej reprezentacji w potyczce z Węgrami, zdobywając dwie bramki, czym walnie przyczynił się do pokonania Węgrów 4:2.

Na kolejny sukces i to historyczny, trzeba było czekać zaledwie do grudnia 2006 roku. Suwałki okazały najbardziej szczęśliwym miastem dla zespołu z Grajowa, który z powodów regulaminowych startował jako Gorzyczki/Baustal Grajów Gorzyczki. Odniesione kolejno wyniki: wygrana z Cleareksem Chorzów w jednym z najwyższych rozmiarów w historii 10:1, przegrana z Team Mikołów 2:5, wygrane z Polonią Szczecin 2:1 i DTS Heliosem Białystok 3:2 dały awans do ćwierćfinału. Tam derbowy pojedynek i zwycięstwo z Kupczykiem Kraków 6:2. Półfinał to walka do ostatniego gwizdka z Energy Ostrowiec Świętokrzyski i wygrana 2:1. W trzecim dniu zmagań 17 grudnia o godzinie rozpoczął się mecz finałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu pomiędzy: Strzelec Gorzyczki/Baustal Grajów - Rekord Bielsko Biała. Baustal z kadrą: bramkarze - Jan Zachariasz, Wojciech Malarz, w polu Marcin Kajca, Tomasz Leśniak, Jarosław Kurpiel, Artur Ślęzak, Kamil Karcz, Łukasz Nowak, Michał Guja, Rafał Gudz, Mariusz Gnyla, Jan Bogucki, I trener Konrad Cebula, II trener Artur Gromala, kierownik Stanisław Leśniak prezes Zarządu Mariusz Leśniak.W normalnym czasie gry padł wynik 2:2, dogrywka również przyniosła rozstrzygnięcia (3:3), a później piękna obrona rzutu karnego przez najlepszego bramkarza mistrzostw Jana Zachariasza i ostateczna wygrana 5:4 spowodowała że mistrzowski puchar powędrował do Grajowa.

Kolejny etap historii, piłki nożnej pięcioosobowej w Grajowie, to utworzenie w roku 2006, Stowarzyszenia Sportowego: Młodzieżowy Klub Futsalu 99 Grajów, oraz przejęcie, od poprzedniego zespołu "Baustal Kraków”, tradycji związanej z występami w młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Klub od sezonu 2007/2008 nieprzerwanie bierze udział w systemie rozgrywek Komisji Futsalu PZPN, mając na koncie już pierwsze sukcesy na arenie ogólnopolskiej - w 2010 r. był bardzo blisko historycznego awansu do Futsal Ekstraklasy. W 2011 roku Klub wraz z UMiG Wieliczka był współorganizatorem Turnieju Finałowego Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu U-18 w Wieliczce. Była to pierwsza impreza sportowa uświetniająca otwarcie nowopowstałej wielofunkcyjnej Hali Sportowej Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnego w Wieliczce. Poprzez perfekcyjną organizację imprezy o tak wysokiej randze oraz wysoki poziom sportowy Mistrzostwa w opinii Komisji Młodzieżowej Wydziału Futsalu PZPN zyskały wymiar wręcz historyczny.

Od 1 marca 2013 roku we wszystkich rozgrywkach prowadzonych przez Polski Związek Piłki Nożnej, Stowarzyszenie występuje pod nazwą "MKF Solne Miasto Wieliczka". Do posiadanej wcześniej grupy młodzieżowej U-20 w kolejnych latach tworzono kolejno następne U-18 (2007 r.) i U-14 (2011 r.). Pomimo że drużyny praktycznie co roku kwalifikowały się do turnieju finałowego, to dopiero rok 2014 przyniósł kolejne medalowe zdobycze. W marcowym turnieju finałowym w Łęczycy 18-latkowie zdobyli tytuł wicemistrzowski. Podopieczni Konrada Cebuli porażkę ponieśli dopiero w meczu finałowym z gospodarzem turnieju - Hurtapem Łęczyca. Ponadto bramkarz drużyny - Kamil Kłosowski został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju. Duża w tym zasługa gry defensywnej całej drużyny, która straciła w całym turnieju najmniej, bo tylko 5 bramek.

Natomiast na turnieju finałowym mistrzostw w kategorii U-20 rozgrywanym w Unisławiu w dniach 19-21 grudnia zawodnicy MKF-u wywalczyli brązowe medale. Odnosząc komplet zwycięstw w grupie eliminacyjnej, drużyna pewnie awansowała do turnieju finałowego, gdzie dopiero na etapie półfinału doznała pierwszej porażki. W meczu o brązowy medal wieliczanie musieli sobie radzić bez pauzujących za kartki Tomasza Armatysa oraz Reprezentanta Polski U-21 Andrzeja Musiała, mimo to zawodnicy Solnego Miasta od początku spotkania prezentowali się lepiej na parkiecie od rywali, którymi byli gospodarze turnieju Unisław PBDI Team i ostatecznie to oni mogli po końcowym gwizdku cieszyć się z zwycięstwa.

Solne Miasto podczas rozegranego w dniach 20-22 marca 2015 roku w Pawłowicach turnieju finałowym Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu U-18 powtórzył wielki sukces z przed roku i ponownie wywalczył tytuł wicemistrzowski. Po zaciętych bojach fazy grupowej i pucharowej i zasłużonym awansie do finału zawodnicy MKF-u musieli uznać wyższość piłkarzy Rekordu Bielsko-Biała ulegając im 3:1. Do najlepszej piątki turnieju wybrany został zawodnik Solnego Miasta – Wojciech Przybył. W wyniku głosowania przeprowadzonego wśród sztabów trenerskich i organizatorów wybrany został on także najbardziej wartościowym zawodnikiem całych zawodów (MVP).

Ogromnym sukcesem zakończył się rozegrany w dniach 18-20 grudnia 2015 r. w Gliwicach XV Turniej Finałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-20 w Futsalu dla MKF Solne Miasto Wieliczka. W trzydniowych zmaganiach wieliczanie okazali się najlepsi pokonując w finale w serii rzutów karnych Unisław Team PBDI 3:2, w regulaminowym czasie i po dogrywce spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Zawodnicy Solnego Miasta przez większą część spotkania finałowego przegrywali, a bramkę na wagę dogrywki zdobył Krystian Grochalski na niespełna dwie minuty przed końcem spotkania. W serii rzutów karnych wieliczanie spisali się znakomicie, pewnie swoje szanse wykorzystali Robert Ślęczka, Krystian Grochalski oraz Wojciech Przybył, a Krystian Jaszczyński w świetnym stylu wybronił jednego karnego wykonywanego przez zawodnika z Unisławia, dzięki czemu zapewnił swojej drużynie złote medale. Najlepszym strzelcem turnieju finałowego z dorobkiem ośmiu bramek został zawodnik Solnego Miasta - Wojciech Przybył. 

sport7

Przez ponad dekadę gry na ogólnopolskich parkietach MKF dochował się kilkunastu reprezentantów, którzy z sukcesami zaprezentowali się w kadrach młodzieżowych (U-19 i U-21) a także w kadrze seniorskiej.

JSN Yoyo template designed by JoomlaShine