fb

 

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Grajowie powstała w 1966 roku, jej założycielami byli mieszkańcy: Józef Dębowski, Tadeusz Dębowski, Józef Gołda, Henryk Wandas, Franciszek Hartabus oraz jego syn, również Franciszek Hartabus, Stanisław Michalik, Józef Miękina, Bronisław Trojanowski, Henryk Wandas, Jan Windak, a na czele grupy stanął sołtys Józef Kmiecik. Jednostka liczyła wtedy 16 druhów.

Ochotnicza Straż Pożarna
prezes: Mariusz Leśniak
adres: Grajów 340, 32-020 Wieliczka
telefon: 12 250 30 05
www: osp-grajow.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook: OSPGrajow

W tamtych czasach zagrożenie pożarowe było poważne, gdyż w strukturze zabudowań Grajowa dominowały drewniane domy i stodoły kryte słomą, a do pożaru jeździło się wozem konnym i używało prostych narzędzi.

Pod koniec 1966 roku jednostka otrzymała motopompę, a dwóch druhów: Józef Miękina i Franciszek Hartabus (junior) przeszło specjalne przeszkolenie do jej obsługi. Uroczyste poświęcenie motopompy miało miejsce w maju 1967 roku, a datki mieszkańców składane przy tej okazji, zasiliły kasę OSP. Kolejnym wydarzeniem w dziejach jednostki było oddanie do użytkowania syreny elektrycznej, zamontowanej na budynku szkoły.

W 1972 roku na zebraniu wiejskim podjęto uchwałę o budowie zbiornika przeciwpożarowego. Inwestycja trwała kilka lat, a przekazanie obiektu do użytku odbyło się w 1975 roku. W tym samym czasie druhowie otrzymali pierwszy samochód marki Lublin.

Kolejnym nabytkiem OSP była druga motopompa otrzymana w 1987 roku z okazji 20-lecia jednostki. Ochotnicy od chwili powstania nie posiadali swojej siedziby, a niezbędny sprzęt strażacki był przechowywany u różnych gospodarzy. Choć plan budowy remizy pojawił się już w 1975 roku to dopiero w 1984 roku aktem notarialnym zakupiono stosowną parcelę i uzyskano pozwolenie na budowę. Ograniczone środki finansowe pozwoliły na wybudowanie jedynie garażu, który służył do przechowywania sprzętu.

Przez następne lata ze środków, otrzymanych z wolnych datków mieszkańców wsi oraz z zabaw, gromadzono materiał na budowę. Pracę rozpoczęto jednak dopiero w 1996 roku, a w powstający obiekt wkomponowano istniejący już garaż. Do budowy remizy doprowadził Zarząd z prezesem Stanisławem Bugajem, naczelnikiem Jerzym Hartabusem, sekretarzem Stanisława Leśniakiem oraz Społecznym Komitetem Budowy Remizy z przewodniczącym Janem Kubasem i ówczesnym sołtysem Jackiem Gołdą przy wsparciu grajowskich firm, władz samorządowych i pożarniczych. Większość robót wykonywali społecznie sami strażacy oraz mieszkańcy wsi. W 1998 roku odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą – koncelebrze przewodniczył ks. Zbigniew Gerle, a kazanie wygłosił ks. Józef Podraza z Dobranowic. Wmurowania kamienia węgielnego dokonali wspólnie poseł Zbigniew Zarębski i burmistrz Wieliczki Józef Duda. W tym samym roku jednostka otrzymała strażackiego Żuka GLM.

W 2001 roku w częściowo wykończonym budynku remizy obchodzono uroczyście 35-lecie istnienia jednostki i z tej okazji mieszkańcy Grajowa ufundowali swoim strażakom sztandar.

Dzięki finansowej pomocy Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Małopolskiego w Krakowie, od 2006 roku strażacy mogą jeździć do akcji nowym GLBM Fordem Transitem. 

 

W 2016 roku najpierw w lipcu remiza służyła pielgrzymom podczas Światowych Dni Młodzieży a następnie w wrześniu na terenach przy remizie zorganizowano Dożyniki Gminne.

osp 6a

Podczas zorganizowanego wspólnie z Świętem Chleba Festynu Strażackiego odsłonięto pamiątkowy głaz upamiętniający 50-lecie istnienia jednostki.

osp 7

W dniu 31 sierpnia 2020 roku jednostka wzbogaciła się o nowy wóz bojowy średni marki Renault 4x4. Koszt zakupu pojazdu wyniósł blisko 800 000 zł.

osp 8

Na przestrzeni kolejnych lat wykonano wiele prac zarówno wewnątrz jak i w otoczeniu remizy: doposażono kuchnię, przeprowadzono prace związane z adaptacją pomieszczeń na poddaszu, wyremontowano oczyszczalnie ścieków, wymieniono ogrodzenie, rozbudowano miejsca postojowe, pozyskano środki na siłownię zewnętrzna i plac zabaw dla dzieci, wykonano monitoring zewnętrzny i wewnętrzny oraz dostosowano garaże.

Zdarzeń losowych do których wyjeżdżają strażacy jest sporo: pożary budynków mieszkalnych i gospodarczych, często płoną trawy, we znaki dają się także powodzie i podtopienia (strażacy m.in. zabezpieczali wały na Wiśle w Grabiu). Jednostka bierze też udział w zawodach sportowo-pożarniczych zajmując na nich czołowe miejsca oraz organizowanych przez Zarząd Gminny ZOSP ćwiczeniach . Druhowie uczestniczą także w uroczystościach kościelnych i gminnych, a kilku strażaków jest honorowymi dawcami krwi.
Strażacy swoją pomoc oferowali zarówno podczas pandemii jak i przy relokacji i zbiórce darów dla obywateli Ukrainy uciekający na skutek wojny wywołanej przez Rosję. Przy współpracy z pozostałymi instytucjami funkcjonującymi na terenie Grajowa współorganizują imprezy (Święto Chleba, Charytatywny Bal Karnawałowy, Sprzątanie Grajowa) a także prowadzą warsztaty edukacyjne. Remiza jak tereny wokół niej służą mieszkańcom w ciągu całego roku podczas różnego typu wydarzeniom i warsztatom.

Literatura:
Czarnota-Bajorek A., Grajów 1330-2010
http://www.osp-grajow.pl 
http://osp.pspwieliczka.pl 
http://www.czerwonesamochody.com 

JSN Yoyo template designed by JoomlaShine